Island predstavuje rozmanitú a neodolateľnú krajinu – od jeho členitého pobrežia, horúcich termálnych prameňov a ľadovcov, ktorých pohyb a silu vidieť na každom kroku, až po gejzíry, desiatky majestátnych sopiek a fascinujúce lávové púšte. Je to relatívne izolovaný ostrov, tesne pod polárnym kruhom, kde sa stretajú dve tektonické dosky, čo má za následok, že tu z času na čas nejaká tá sopka aj „ožije“ a jemné otrasy pôdy sú už bežnou súčasťou života miestnych obyvateľov. Aj vy sa môžete vydať za dobrodružstvom a exotikou na miesto, ktoré nie je od nás až tak vzdialené, a pritom sa nám zdá, že leží na konci sveta.
Tento divoký, avšak pomerne mladý ostrov predstavuje všetko, čo si človek dokáže predstaviť pod spojením „búrlivá príroda“. Keďže sú tu mnohé vulkány dodnes aktívne, nájdete tu tmavé čadičové pláže a skalnaté útvary všemožných tvarov. Právom je to krajina nazývaná ostrovom ľadu a ohňa. Ak budete mať šťastie, na temnej oblohe sa vám naskytne aj jedinečný pohľad na okúzľujúcu polárnu žiaru, ktorá sa roztiahne cez celú oblohu. Následne sa budú jednotlivé svetelné pásy jemne vlniť vo vetre a vám sa bude zdať, že tancujú. Toto svetelné predstavenie vo vás nepochybne zanechá zážitok na celý život. Celá krajina, nachádzajúca sa v severnej časti Atlantického oceánu, má subpolárnu klímu, hoci juh aj západ ostrova je ovplyvnený teplým Golfským prúdom.
Obyvatelia Islandu sú veľmi pohostinní a spokojní. Milujú aktívny spôsob života – kúpanie sa v termálnych prameňoch, lyžovanie, či jazdu na koni. Počas chladných zimných večerov trávia čas čítaním rôznych ság a poézie, na čo je ich literárna tvorba mimoriadne bohatá. Večera je pre nich najdôležitejším pokrmom dňa a stretáva sa pri nej celá rodina. Pochopiteľne jedia veľa morských plodov, ale aj jahňacinu, syr a skyr (domácu verziu jogurtu). Varené zemiaky sú prílohou k väčšine jedál. Keďže sa na Islande nachádza veľa skleníkov, je tu dostupné aj veľké množstvo čerstvého ovocia a zeleniny. Väčšina energie sa vyrába prírodne, t. j. 90 % domov vyhrievajú termálne pramene. Neustále tu narastá počet obyvateľov, a preto tu žije viac ako 40 % obyvateľov mladších ako 25 rokov. Vyše polovica populácie žije v hlavnom meste Reykjavík, ktoré je pritom najsevernejším hlavným mestom sveta.
Ďalšou zaujímavosťou je, že tu neboli zatiaľ vybudované žiadne diaľnice. 28 % ciest je asfaltových, ostatné sú štrkové. Cesty v mestách majú zväčša dobrú úroveň, ale mimo miest je potrebná väčšia opatrnosť pri šoférovaní. Od októbra do mája je mnoho úsekov neprejazdných kvôli snehu, ktorý je z ciest odstraňovaný iba jeden až dvakrát týždenne. Island je štát s parlamentnou demokraciou, na čele ktorého je prezident. Napriek tomu, že nevlastní armádu, vďaka svojej strategickej polohe je členom Severoatlantickej aliancie. Úradným jazykom je Islandčina, no anglicky a inými severskými jazykmi ako dánsky a nemecky hovorí väčšina obyvateľstva.
Iba málokto by počas svojej návštevy ostrova odolal návšteve hlavného mesta Reykjavík. Dominantou tohto mesta je kostol Hallgrímskirkja. Pre svoju jedinečnú stupienkovú architektúru sa stal vyhľadávaným, najmä fotografickým miestom. Stavba je vysoká 73 metrov a inšpiráciou pre architekta bola samotná islandská príroda. Najväčším skvostom národného parku Þingvellir (Thingvellir), ktorý je dnes zapísaný na zozname UNESCO, je nepochybne zlatý vodopád Gullfoss a termálny gejzír Geysir. Toto miesto je zaujímavé aj z historického hľadiska, keďže až do roku 1798 bol dejiskom valného zhromaždenia známeho ako AlÞing.
Milovníci prírody by nemali vynechať návštevu oblasti známej ako Landmannalaugar neďaleko sopky Hekla. Čaro tohto miesta prebýva vo farebných skalách, ktoré svojim odtieňom vďačia láve s vysokým obsahom minerálov. Na Islande sa nachádza aj najväčší európsky ľadovec Vatnajökull.