Provensálko je príťažlivou oblasťou južného Francúzska, ktorá je preslávená olivovníkmi, vinnou révou, ale hlavne voňavými levanduľovými poliami. Mieša sa tu bohatá história s malebnou prírodou, kultúrnymi pamiatkami a život je okorenený skvelým jedlom. Prechádzky po útulných malých mestečkách spolu s kozmopolitnou atmosférou veľkomiest sú bez pochýb nezabudnuteľným zážitkom.
Hlavným princípom tohto regiónu je – neponáhľať sa, pretože Provensálsko si treba naozaj starostlivo vychutnať. Slnečné lúče, arómy, more a kulinárstvo sú tými pravými prísadami, z ktorých bola táto oblasť namiešaná. Neuniknú vám starobylé fontány, štýlové kaviarničky a obchodíky plné miestnych produktov, ale ani farmárske trhy, kde nájdete tradičné mydlá, ručne vyrábanú čokoládu alebo povestný levanduľový med. Ocitnete sa v najväčšej parfumérii sveta.
Provensálsko má výborné subtropické podnebie, čo vám umožní využiť ho ako dovolenkovú destináciu napríklad na pláži v Nice alebo Marseille. Letá sú tu naozaj horúce, zimy jemné a voda v mori dosahuje počas leta až 25 stupňov. A to už stojí za to, nie? Sezóna levandule začína koncom júna a končí v polovici augusta. V tomto čase sa krajina premení na úžasnú, voňavú lúku, z ktorej už nebudete chcieť odísť.
Prvou zastávkou môže byť malebná dedinka Saint Paul de Vence, ktorá bola postavená na vrchole kopca s výhľadom na celé pobrežie a nájdete tu aj množstvo galérii. Turistov láka vďaka dlhému zoznamu umelcov a spisovateľov, ktorí tu žili a tvorili. Väčšina z nich bývala v tých časoch v hoteli La Colombe dOr (Zlatá holubica), ktorý sa nachádza na námestí. Na jeho stenách dodnes visia umelecké diela od maliarov, ktorí v povojnových rokoch nemali peňazí nazvyš a za nocľah a jedlo platili práve svojimi obrazmi.
Mesto Avignon je srdcom Provensálska a vždy bolo dôležitým obchodným uzlom medzi juhom a severom nakoľko obchodníci prechádzali práve tadiaľ. Je to zrejme najkrajšie mesto kraja Vaucluse a jedno z troch pápežských miest v histórii. V 14. storočí bolo tiež nazývané Vatikánom severu a dokopy tu vládlo 7 pápežov, ktorým mesto nesporne vďačí za svoj blahobyt a slávu. Od roku 1947 sa tu v júli každoročne koná divadelný festival, ktorý trvá až 3 týždne.
Najstarším a zároveň druhým najväčším mestom Francúzska je Marseille. Aj tu sa necháte zlákať božským vánkom, vôňou morských špecialít a farebnými zákutiami starého mesta. Jeho najvýraznejším skvostom je bazilika Notre Dame de la Garde, ktorá ponúka ešte krajší výhľad na celú oblasť. Stredomorskú atmosféru je najlepšie vychutnať si v prístave Vieux. Promenáda, ktorá sa tiahne popri prístave je zaplnená pastelovými loďkami, trhmi so suvenírmi a návšteva mesta bude jednoducho nezabudnuteľná. Ktorákoľvek ulička vás zavedie ku Cathédrale de la Major a La Vieille Charité a pri prechádzke vás určite neprekvapí, že centrum Marseille je stále obývané miestnymi obyvateľmi.
Akvadukt Pont du Gard je najvyšším a druhým najzachovalejším rímskym mostom na svete. Unikátna historická pamiatka bola postavená zo žltých vápencových blokov a výnimočnosťou mosta sa inšpirovali mnohí svetoví umelci. Čarovné sú prechádzky po okolitých chodníčkoch, ktoré lemujú platany a olivovníky.
Ďalším prístavným miestom je mestečko Cassis, ktoré vám môže pripomínať Saint Tropez. Nachádza sa iba 20 kilometrov od mesta Marseille, ale tu nájdete iný svet. V prístave na vás čakajú drevené rybárske člny a každý príbytok je skrášlený farebnými okenicami. Čas sa v mestečku akoby zastavil a práve preto ho mnohí nazývajú „mestom umelcov“, pretože sa sem presťahovalo veľa francúzskych majstrov. Ak zablúdite do niektorej z jeho kaviarní, pochopíte prečo.