Blízky Východ bol oddávna príťažlivým miestom, kde sa pretínali križovatky obchodných ciest, historických udalostí a náboženstiev. Jordánsko patrí v celom regióne k najstabilnejším krajinám a hoci je pomerne malým kráľovstvom, má v sebe toľko lákadiel, že vás to sem pritiahne, ani nebudete vedieť ako.
Kráčať starobylou Petrou. Objavovať farebnú púšť Wadi Rum. Kúpať sa v Červenom mori. To všetko a ešte viac je práve Jordánsko – príťažlivý, pomerne blízky a dostatočne exotický cieľ pre dovolenku za oddychom, poznávaním i liečením. Je to pokojná a neutrálna krajina, kde stretnete príjemných a pohostinných obyvateľov. Ofi ciálnym jazykom je arabčina, ale angličtina je pomerne rozšírená, najmä na miestach, kam chodia turisti, s ňou nebudete mať žiadny problém. Najlepším časom na návštevu Jordánska je obdobie od jari do jesene.
Najväčším lákadlom je jednoznačne Mŕtve more. V skutočnosti je to najnižšie položené jazero na svete. Má vynikajúce liečivé účinky na pohybový aparát a pomáha aj pri kožných ochoreniach. Keďže je Jordánsko malá krajina, za krátky čas sa dá stihnúť pozrieť veľmi veľa pamiatok a turistických atrakcií. Pokochať sa pohľadom na mesto Petra s hrobmi a domčekmi vytesanými do pieskovcových skál je tajnou túžbou každého cestovateľa, ktorý miluje históriu. Mesto je zaradené aj do zoznamu UNESCO a nakrúcalo sa tu mnoho zahraničných fi lmov. Naozaj impozantná je púšť Wadi Rum, ktorá oplýva jedinečnou scenériou pre červený jemný piesok, ktorý tam vytvára duny a niekedy pieskové búrky. Pozorovanie nočnej oblohy v púšti je zážitkom na celý život. Zlatý turistický trojuholník uzatvára mesto Aqaba so svojím jedinečným a malebným prístavom pri Červenom mori. Aqaba je najznámejším letoviskom krajiny. Leží na samotnom juhu Jordánska a dnes toto miesto predstavuje absolútny relax. Ak chcete, nájdete tu pevnosť, ruiny starých kostolov či niekoľko vykopávok, ale väčšina návštevníkov si sem príde užiť more, šnorchlovať, hľadať pestrý podmorský život alebo len zažiť príjemnú atmosféru, ktorá tu panuje.
Jordánska kuchyňa nepatrí medzi najznámejšie v rámci Blízkeho Východu, ale rozhodne má čo ponúknuť. Mansaf je jedlo s beduínskymi koreňmi, ktoré sa považuje za národné jedlo celého Jordánska. Predstavte si ryžu, ku ktorej sa podáva lahodné jahňacie mäso a výborný biely jogurt. Musakan – kúsky grilovaného kuracieho mäsa s orientálnym korením sumac, cibuľkou, korením a orieškami. Najčastejšie sa podáva s ryžou alebo chlebom. Ďalším veľmi zaujímavým jordánskym jedlom, ktorého základom je mleté mäso, je kofta so zemiakmi v omáčke zo sezamu (tahini). Falafel – miestny streetfood, ktorý nikdy neomrzí. Falafel sú vyprážané guľôčky z cíceru a môžete ich konzumovať s humusom či tahini. Čaj je v Jordánsku, podobne ako v mnohých iných okolitých krajinách, nápojom číslo jeden. Typickým nápojom mnohých Arabov je ale aj silná čierna káva. V týchto končinách si do nej veľmi radi pridávajú aj mletý kardamón. Hoci je Jordánsko moslimskou krajinou, dostanete tu aj alkohol. Najtypickejším domácim alkoholom je Arak a určite si ho nenechajte ujsť