Premostenie východu a západu — Európy a Ázie — Istanbul, má bohaté a pozoruhodné dedičstvo. Prestížna história tohto mesta, ktoré bolo kedysi hlavným mestom Osmanskej a Byzantskej ríše, nám zanechala množstvo pamiatok, ktoré stoja za objavenie. Istanbul spája svoju minulosť a súčasnosť a vytvára tak jedinečný mix architektúry. Práve preto je taký neodolateľný — vždy vás bude niečo volať späť, aby ste získali viac. Objednajte si preto šálku tureckej kávy a kúsok pistáciovej baklavy a pripravte sa ponoriť do tejto fascinujúcej metropoly.
Istanbul predstavuje hlavné kultúrne mesto krajiny s množstvom nezávislých galérií a vynaliezavých reštaurácií a je aj tranzitným uzlom s letmi nielen do celého Turecka, ale aj sveta. Zatiaľ čo Istanbul je najväčšie mesto Turecka, hlavným mestom je v skutočnosti Ankara. Bospor, úzky prieliv, rozdeľuje mesto na dve časti a spája Marmarské more na juhu s Čiernym morom na severe. Každá štvrť má svoju vlastnú odlišnú identitu a atmosféru a je ľahké tu stráviť týždne bez toho, aby ste videli všetko. Hoci Istanbul vyzerá z diaľky pokojne, vnútorná atmosféra je úžasne chaotická. Objavte rušné ulice a bazárové stánky, ktoré charakterizujú mesto už stovky rokov. Keď slnko zapadne, uvidíte, že Istanbul odhodil časť svojej konzervatívnej fasády, aby odhalil prekvitajúci nočný život.
Hoci je Turecko sekulárnym štátom, prevládajúcim náboženstvom je islam. Počas svojho pobytu si môžete všimnúť, že praktizujúci moslimovia sa modlia päťkrát denne a počas deviateho mesiaca islamského kalendára, ramadánu, sa postia od úsvitu do súmraku. Neformálne oblečenie nie je nezvyčajné v modernejších oblastiach, ale ženy by si mali zakrývať nohy, ramená a hlavu v konzervatívnejších štvrtiach pri mešitách a iných náboženských miestach. Ak navštívite tieto miesta, nezabudnite si priniesť šatku. Muži by mali nosiť nohavice zakrývajúce kolená aj v menej konzervatívnych štvrtiach.
Najznámejšia štvrť, Sultanahmet, sa nachádza pri vstupe do Bosporského prielivu a predstavuje historické centrum Istanbulu. Je preplnená monumentálnymi miestami, akým je napríklad slávna mešita Hagia Sofia s bohatou mozaikovou výzdobou, ktorá bola postavená v 6. storočí cisárom Justiniánom a bola kedysi spojením novodobej Rímskej ríše. Modrá mešita s nezameniteľnými minaretmi konkuruje svojou majestátnosťou mešite Hagia Sofia. V neposlednom rade Palác Topkapi so svojimi nádhernými stenami a komorami s modrými dlaždicami, ktorého stavba sa začala v roku 1453, keď Osmani obsadili Konštantínopol a takmer 400 rokov bol hlavným sídlom cisárskej moci.
Miesto, ktoré nemôžete vynechať je Veľký bazár, založený už v roku 1461. Legendárny ako palác, obrovská krytá nákupná zóna, ktorá zahŕňa približne 4 000 predajcov a 66 labyrintových ulíc a uličiek. Niektorí ho označujú za príliš moderný, iní tvrdia, že zostáva verný svojej pôvodnej inkarnácii – pulzujúcemu trhu, ktorý sa stará o kupujúcich z troch kontinentov. Aj keď neplánujete nič kupovať, už len prechádzať sa po jeho uličkách je zážitok, ktorý stojí za to. Starší muži sedia pri maličkých stolíkoch a popíjajú tureckú kávu a kupci zúrivo zjednávajú v rôznych jazykoch. Menej „komerčný” Koreninový trh je vzdialený len desať minút chôdze. Je oveľa menší a menej navštevovaný, no panuje tu pokojná atmosféra. V malých obchodíkoch sú vystavené košíky s aromatickým korením, misky so sušenými bylinkami a nekonečné podnosy so sušeným ovocím, orieškami a sladkosťami. Trh s korením je známy aj množstvom parfumov, najmä oudového oleja, sladkej, drevitej vône, ktorá je symbolom v celom regióne.
S toľkými regiónmi a rôznym podnebím môžete v celom Turecku nájsť množstvo chutných jedál. Na západe sú to jedlá ozdobené výdatnou zálievkou olivového oleja. Pozdĺž pobrežia Stredozemného mora si vychutnáte čerstvé oceánske ryby. Všade tu nájdete bohatý výber jogurtov, syrov, mäsových jedál a kebabov, všetko príjemne kompenzované čerstvou zeleninou. Turecká kuchyňa sa formovala a zdokonaľovala už od čias Osmanskej ríše. Mieša chute a koreniny z Ázie, Stredného východu a východnej Európy. Či už budete jesť v dome miestnych obyvateľov alebo v reštaurácii, stretnete sa s maximálnou pohostinnosťou. Večera v tureckej kuchyni je najprepracovanejším jedlom dňa. Jedálenský stôl je plný rôznych luxusných jedál, pretože je to jediný čas, okrem víkendov, kedy sa všetci členovia rodiny stretávajú. Večera v Turecku zvyčajne začína teplou polievkou. Nasleduje zeleninové jedlo (pripravené z baklažánu, zemiakov, karfi olu, cukety, špenátu, prípadne zelenej fazuľky), strukoviny (šošovica, fazuľa, cícer), prípadne mäso uvarené v hrnci. Nakoniec sa podávajú potraviny, ako je chlieb, cestoviny, turecký ryžový pilaf alebo bulgur. Okolo 22. hodiny sa rodiny môžu zúčastniť Yatsiliku, oficiálneho jedla, ktoré pozostáva z ovocia a orechov. Môžu to byť slivky, fi gy, mandle, lieskové orechy, vlašské orechy, pražené tekvicové semienka alebo pečený cícer.
Istanbul je ťažko defi novateľné mesto. Nech už je dôvod akýkoľvek, je to zmes moderného a tradičného, frustrujúceho a pútavého, progresívneho, no zároveň konzervatívneho. Napriek svojmu spojeniu s minulosťou Istanbul zažíva akýsi zlatý vek. Ekonomika je stabilná a rýchlo rastie, priťahuje množstvo investorov a prisťahovalcov a umelecká scéna prekvitá vďaka tureckému umeniu, ktoré získava celosvetovú prestíž. To všetko spolu robí z tohto mesta lákavú cestovateľskú destináciu, ktorá osloví snáď každého.